Történetünk

Kárai Pitypang Kisgazdaság

Történetünk 2005-ben kezdődött, amikor családunk úgy döntött, hogy a Budapesti agglomerációtól eltávolodva, második élethelyet keres magának. Hosszas keresgélés után, rég elfeledett rokoni kapcsolatok nyomán találtunk a Somogyi-dombság eldugott aprócska falujára, Kárára. 

Hosszú ideig "hétvégi házként" kezeltük a birtokot, hagyományos módszerekkel felújítottuk a vályogházat, megfiatalítottuk az öreg gyümölcsfákat. Később, kísérleti jelleggel extenzív gyümölcsöst telepítettünk 14 növényfaj, több fajtaváltozatából; kerestük a termőtájnak megfelelő fajtaváltozatokat. 

A hétvégi házból előbb lakóhely és hobbi gazdaság lett, ahol a Főváros zajától visszavonulva, háborítatlan falusi környezetben folytathattuk a szüleim által megkezdett hobbi állattartást: magyar vizsla tenyésztést (www.hungarianvizsla.hu) és lótartást. A gazdaság elsődleges célja ekkor édesapám lovai számára legelő terület biztosítása és takarmány termesztés volt.

A lótartásnak hála visszatértek a fecskék az eresz alá,  a ház körül a nagyüzemi kukoricást felváltotta a legelő és a kaszáló. Regeneratív mezőgazdálkodás a gyakorlatban.

A csirke tartás ötlete két helyről származik: egyrészről agglomerációs ismerőseim egyre többször kérdezték, tudok-e szerezni nekik "kapirgálós" csirkét, másrészről egy, az USA-ban élő barátom hívta fel a figyelmem egy speciális, zárt, mozgatható karámok használatával, legelőn való baromfitartás technológiájára.

2023-ban egy pilot projekt (a nagyvállalati előélet ragadványa) keretében, a bio feltételrendszer szerinti módosításokkal több baromfi fajtán vizsgálva teszteltük a módszert. A fogyasztói visszajelzések és technológiai tapasztalatok eredménye alapján lépünk tovább 2024-ben:

  • Kialakítottuk az előnevelés feltételeit, hogy már naposcsibe kortól, azaz teljes életciklusa alatt a mi gondozásunkban legyen a madár.  
  • A kifutó területeket tovább növeltük, így jelenleg a bio feltételrendszerhez képest kétszer nagyobb terület áll a csirkék rendelkezésére életük során.
  • Megépült a saját hűtőkamra és kialakítottuk a legszigorúbb állatvédelmi előírásoknak megfelelő feldolgozó helyet, így a vágás során is érvényesülhet a felelősségteljes gondolkodásmód.
A falu látképe a gazdaság kertjéből
A falu látképe a gazdaság kertjéből

Vizsla tenyésztés - Pitypang Magyar Vizsla kennel


Szüleim kezdtek rövid szűrű magyar vizslát tenyészteni, kicsivel születésem előtt. Ez volt a közös hobbi. Mindketten végzett agrármérnökök (nem esik messze az alma a fájától), így a tenyésztés mögött megjelent az örökléstan elmélete és gyakorlata is. Édesapám vadászember lévén, kutyáink esetében a vadászkutya munkatulajdonságok mindig kiemelt jelentőséggel bírtak.

Gyerekkorom legszebb éveiben öcsémmel hamar megtanultuk az állattartással járó felelősséget, Szüleim gyakran jártak rendezvényekre a kutyákkal, a többieket napokra ránk bízva. Egyszerre volt szabadság és felelősség számunkra.

A ma már több mint négy évtized munkáját nehéz összefoglalni, ezért a tenyészet honlapját ajánlom minden érdeklődő figyelmébe: www.hungarianvizsla.hu

A ló

A LÓ Édesapám szerelme. Már gyermekkorában kezdődött Hódmezővásárhelyen.  Az egykori állami gazdaságban kezdett lovagolni, majd díjugratásban területi versenyeket nyert, később a díjlovaglásban is elidegeníthetetlen eredményeket szerzett. Egyetemi évei alatt az egykori állatkerti lovardában oktatott, egykori tanítványai a mai napig nagy tisztelettel adóznak iránta. 

A rendszerváltást követően a pesti agglomerációban lakva ismét lovasember lehetett, professzionális szakértelemmel, de szigorúan hobbi szinten.  Mikor a közeli és távoli istállókban már öt ló tartását és idomítását, napi lovaglását kellett megoldani, tisztán látszott, hogy saját istállót kell építeni. 

Ez az álom nyugdíjas éveire érett be, Somogyban, egy kicsiny faluban.

Ma három saját és egy bértartott ló jelenti a "ménest", mely napközben háborítatlanul legelhet a gazdaság területein. Egy-két tanítvány pedig mindig akad a környező vagy távolabbi falvakból, lovas partner a Fővárosi ismerősök közül, szünidőben pedig az unokák ismerkednek a voltizsálással.

Kíváncsi csirke a legelőn
Kíváncsi csirke a legelőn

"Biocsirke projekt"

Saját célra kezdtünk csirkét tartni, nem voltam kibékülve sem a bolti, sem a zárt istállóban tartott "háztáji" csirkével. A kutyák, ragadozók miatt sokáig kerestük a megfelelő védelmet a kapirgáló aprójószágnak. Aztán megkostólták a csirkét az ismerősők is, majd jöttek a "Van még?", "Vennék folyamatosan!" mondások, ezért szintet léptünk. Így kezdődött a BIOPIPI.

Hamar megtaláltam benne a KÜLDETÉS-t is. A környezettudatos, falusi életmód küldetését. Az egykor virágzó háztáji, kisüzemi élelmiszer termelés nosztalgiájának küldetését. Példamutatás. Értékteremtés. Célunk a magas hozzáadott érték, prémium minőség létrehozása. Kompromisszum mentesen.

Ezért követjük a bio feltételrendszert.  Az apró jószág fontos része a biológiai körforgásnak, jól kiegészíti a legelőhasználatot. A bio előírások betartása nem jelent nehézséget, hiszen a természeteshez közelítő tartásmód nálunk adottság. A stressz mentes életmódot pedig meghálálja a jószág, pont úgy, ahogy egykor az egyetemen tanultam.

biopipi - Kárai Pitypang Kisgazdaság
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el